Jak wybrać odpowiednią osobę do pracy w księgowości?

rozmowa rekrutacyjna na księgową

Główny księgowy w firmie to jedno z najważniejszych stanowisk. Księgowy odpowiada nie tylko za prawidłowe rozliczenia z ZUS i US, ale także za bilans firmy. To do niego należy informowanie, że są rezerwy finansowe, które można zainwestować w rozwój, albo że należy ograniczyć wydatki, by utrzymać płynność finansową.

Księgowość to bardzo newralgiczny dział w każdej firmie. Dobry księgowy to nie tylko pracownik potulnie wypełniający polecenia szefa. Od jego wiedzy zależy kondycja finansowa firmy. Księgowość jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania firmy. To księgowość odpowiada za bilans firmy, ma niekiedy kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji o zakupach i inwestycjach. Główny księgowy zna wszystkie obowiązujące przepisy (zmieniają się jak w kalejdoskopie), zasady sporządzania dokumentów.

Jak więc wybrać taką osobę?

Najważniejsze będą kwalifikacje, czyli ukończenie studiów ekonomicznych na kierunku rachunkowości lub księgowości. W zależności od stanowiska bardzo istotną rolę będzie odgrywało także doświadczenie w podobnej pracy. Staż w różnych firmach daje możliwość opanowania obsługi różnych programów do księgowości.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna więc sprawdzić bieżącą wiedzę kandydata i jego znajomość przepisów. Błędne wypełnienie dokumentów może skutkować wysokimi karami. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto stworzyć sytuację symulacyjną i sprawdzić reakcję kandydata, czy będzie szedł na rękę szefowi, czy na pierwszym miejscu postawi interes firmy.

Avatar for Rafał

2 komentarze

 1. Avatar for Alicja
  Alicja 8 października, 2021 Reply

  Dobra księgowa/księgowy to skarb w firmie 😉

  • Avatar for Rafał Author
   Rafał 11 października, 2021 Reply

   Tak, to bardzo ważne stanowisko pracy w firmie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*