Księgowość – jak sprawdzić, czy wszystko w niej w porządku?

księgowość

Księgowość to bardzo trudna część prowadzenia działalności. Większość osób zachęca do tego, żeby już na początku istnienia nowej firmy oddać sprawy księgowe profesjonalistom. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo, że coś zostanie zrobione nie tak, jak być powinno.

Jeśli ktoś już na początku profesjonalnie zadba o Twoje księgi, nie musisz się obawiać, że za jakiś czas będziesz analizować każdą zaksięgowaną pozycję, aby dojść do tego, gdzie popełniono błąd. Nawet przy wsparciu profesjonalnej księgowej trzeba mieć bowiem zasadę ograniczonego zaufania. Nawet najlepsza księgowa może przecież popełnić błąd.

Jak w takim razie sprawdzać, czy wszystko w księgowości się zgadza?

Nie jesteś przecież w stanie analizować każdego ruchu, który wykonuje księgowa. Jest to szczególnie trudne, jeśli zupełnie nie znasz się na takiej materii. Z pewnością jako przedsiębiorca musisz poznać chociaż podstawy prowadzenia księgowości, nawet jeśli nie jest to twoja mocna strona. Musisz przynajmniej wiedzieć jakie pytania zadać księgowej, żeby zorientować się, czy rzetelnie wykonuje ona swoją pracę.

Jeżeli masz co do tego wątpliwości, możesz skonsultować się z innym profesjonalistą. Im szybciej uda ci się odkryć, że w księgach twojego przedsiębiorstwa znajdują się błędy, tym łatwiej będzie ci je usunąć i wyjść na prostą.

Avatar for Rafał

0 Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*