Współczesna księgowość – co się zmieniło przez ostatnie lata?

współczesna księgowość

Wokół pracy w księgowości krąży wiele mitów. Część z nich wynika z patrzenia na ten zawód w kontekście dawnego jego wyglądu. Współczesny księgowy jednak ma trochę inne zadania niż jego poprzednicy. Spowodowane jest to postępem automatyzacji oraz rozwojem technologii, która chcąc nie chcąc wkracza w świat księgowości.

Jak technologia zmieniła codzienną pracę księgowej?

Księgowość wydaje się działem, w którym pracownicy pochyleni są nad różnorodnymi spisami liczb. Wydaje się również, że muszą doskonale znać się na obliczeniach. W rzeczywistości jednak trudno już spotkać biuro rachunkowe, które prowadzi zapisy księgowe w najbardziej tradycyjny sposób. W każdej firmie bowiem dostępne są specjalistyczne programy księgowe, które znacznie ułatwiają codzienną pracę. Wprowadzanie danych księgowych to jednak tylko jedno z wielu zadań, jakie ma do wykonania księgowy.

Współczesne działy księgowości zajmują się już nie tylko typowymi zadaniami zleconymi związanymi z księgami. Dzisiejszy dobry księgowy to przede wszystkim doradca. Powinien on umieć doradzać w zakresie optymalizacji podatkowej. Księgowi często pełnią również rolę wsparcia w zakresie dobierania odpowiedniej dotacji na założenie biznesu. Szczególnie początkujący przedsiębiorcy oczekują od nich pełnego wsparcia w zakresie związanym z płatnościami w firmie.

Avatar for Rafał

0 Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*