Księgowość – co trzeba wiedzieć, żeby prowadzić ją samodzielnie?

księgowość

Prowadzenie księgowości to nieodłączna część życia każdego przedsiębiorcy. Nie każdy jednak czuje się w dziedzinach księgowych dobrze. Wiele osób decyduje się więc na to, żeby zlecieć sprawy księgowe bardziej doświadczonym osobom. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Szczególnie na początku prowadzenia firmy mogą pojawiać się wątpliwości, czy warto wydawać cenne środki na księgową. Jeśli jednak zdecydujemy się prowadzić działalność samodzielnie, musimy pamiętać o kilku istotnych informacjach.

O czym koniecznie trzeba wiedzieć na początku przygody z księgowością?

Podstawową sprawą, o której niekiedy zapominają początkujący przedsiębiorcy, jest konieczność przechowywania dokumentacji. Na szczęście jednak w dzisiejszych czasach nie ma już potrzeby robienia tego w tradycyjnej papierowej formie. Dokumenty można gromadzić na dysku lub w chmurze. Trzeba się jednak upewnić, że w razie potrzeby na pewno będzie do nich dostęp. To szczególnie ważne ze względu na to, że mogą zdarzyć się kontrole ze strony urzędów, które będą oczekiwać okazania dokumentów nawet sprzed wielu lat.

Prowadząc księgowość, nie można też zapomnieć o regularności. Faktury należy bowiem rozliczać na bieżąco, aby nie tworzyć sobie zaległości w prowadzonej dokumentacji. Najlepiej przeznaczyć czas raz w miesiącu na sprawy księgowe, aby nie zostawiać istotnych spraw na później i nie zapomnieć o nich pośród innych obowiązków.

Avatar for Rafał

0 Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*