Jak prowadzić księgowość bez wychodzenia z domu?

prowadzenie księgowości

Prowadzenie księgowości z domu to znacznie tańsze rozwiązanie w przypadku małej firmy, ale niestety także konieczność posiadania dogłębnej wiedzy na temat prowadzenia firmy. Daje natomiast możliwość całkowitego wglądu w to, jak prosperuje nasza działalność. Pomimo wielu zalet dotyczących możliwości dokonywania samodzielnie rozliczeń wymaga to od samego przedsiębiorcy ogromnej dyscypliny i dobrej organizacji czasu, a przede wszystkim chęci samego zainteresowanego.

Samodzielna księgowość to początkowo trudny okres jednak po pewnym czasie okazuje się to bardzo proste, a nawet przyjemne zajęcie. Informację, że mamy zamiar samemu prowadzić rozliczenia, trzeba zawrzeć podczas składania wniosku o założeniu działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dodatkowo należy pamiętać o rejestracji do podatku VAT, jeśli dana firma musi taki odprowadzać.

Podstawą prowadzenia takiej formy księgowości jest posiadanie dobrego programu, który ułatwi wiele czynności. Oczywiście taki program nie zrobi wszystkiego za nas, więc i sam przedsiębiorca powinien pamiętać o wielu comiesięcznych obowiązkach tj. opłacanie składek ZUS, składanie deklaracji VAT w przypadku firm odprowadzających podatek, odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy czy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.

Avatar for Rafał

1 Comment

  1. Avatar for Ela
    Ela 19 sierpnia, 2020 Reply

    to dobre rozwiązanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*