Księgowość – co się kryje pod tą nazwą?

księgowość

Księgowość to „być albo nie być” każdej firmy. Ujmując najprościej, jest to sformalizowany sposób zapisu wszystkich elementów składających się na majątek firmy ( spółki, przedsiębiorstwa, czy działalności gospodarczej). Wyjaśnia, skąd pozyskano pieniądze, pomaga w racjonalnym gospodarowaniu finansami oraz służy do rozliczenia z urzędem i innymi instytucjami.

Biura rachunkowe proponują bardzo różny stopień usług przedsiębiorcom. Podstawowym zadaniem księgowości jest dekretowanie i księgowanie dokumentów, przygotowywanie deklaracji podatkowych oraz sprawozdań i raportów na potrzeby wewnętrzne oraz dla instytucji zewnętrznych. Tak wygląda podstawowa działalność księgowości . Często jednak biura rachunkowe wychodzą poza podstawowe zadania. Proponują klientom pomoc w pozyskaniu oraz późniejszym rozliczeniu kredytu czy dotacji na rozwój działalności. Tu wchodzimy już w sferę doradztwa finansowo- biznesowego, które ma na celu poprawienie funkcjonowania firmy.

Kolejnym elementem, którym zajmuje się księgowość, są usługi kadrowo-płacowe. Jest to oferta niezbędna dla firm zatrudniających od kilku do nawet kilkuset pracowników. Kadry i płace obejmują przygotowanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych (umów zlecenie oraz umów o dzieło). To także prowadzenie akt osobowych oraz ustalenie wymiaru urlopów. Księgowość kadrowo-płacowa to również sporządzanie świadectw pracy, zaświadczeń o zatrudnieniu, czy wynagrodzeniu.

Avatar for Rafał

0 Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*