Czym się zajmuje księgowy?

czym się zajmuje księgowy

Osoba, która prowadzi księgowość to ktoś, bez kogo trudno obyć się w jakiejkolwiek firmie. Nawet freelancerzy, którzy zwykle większość rzeczy biorą na siebie, chętnie powierzają prowadzenie księgowości komuś innemu, gdyż ze względu na często zmieniające się, skomplikowane regulacje prawne, bez osoby obeznanej w temacie, łatwo jest popełnić błąd, który może kosztować wiele całą firmą. W czym dokładnie wyręczy nas księgowy?

Do głównych zadań księgowanego należy prowadzenie wszelkich ksiąg rachunkowych, tworzenie zestawień sald i obrotów, dokonywanie wyceny aktywów firmy oraz dbanie o zachowanie porządku w dokumentacji przedsiębiorstwa. Codzienne zadania księgowego związane są z rozliczeniami finansowymi firmy. Ma on stały kontakt z wszelkimi instytucjami, które wymagają sprawozdań z działalności finansowej przedsiębiorstwa. Zajmuje się dbaniem o sprawy podatkowe oraz nadzorem nad prawidłowymi rozliczeniami z kontrahentami oraz podwykonawcami.

Tak zwana praca papierkowa to jednak tylko część zadań, jakie wykonuje księgowa. Oczekuje się często bowiem od niej również działalności doradczej, chociażby w zakresie wyboru opodatkowania, wariantu rachunku zysków i strat oraz innych optymalizacji w zakresie rozliczeń z fiskusem. Osoba prowadząca księgowość powinna zatem również efektywnie komunikować się z innymi oraz umieć wyjaśniać na pozór skomplikowaną wiedzę.

0 Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*